Dental Skills Institute

Protetyka to dziedzina stomatologii, która w połączeniu z implantologią, skupia się na uzupełnianiu braków uzębienia i rekonstrukcji uszkodzonych zębów. Do protetyki można zaliczyć również zabiegi mające na celu poprawienie kształtu oraz pozycji zębów. Protetyk pomaga również pacjentom, którzy mają problem z uporczywymi przebarwieniami. Protetyka ma zastosowanie u pacjentów niezależnie od wieku.

Przyczyny powstawania braków zębowych mogą być wielorakie, począwszy od próchnicy, chorób przyzębia do najróżniejszych urazów. W sytuacji, gdy zabraknie zęba, pozostałe pochylają się, czego konsekwencją jest zaburzenie zgryzu, funkcji żucia, ścieranie się zębów, a także zanik kostny w miejscu brakującego zęba. Braki w uzębieniu z biegiem czasu wpływają także negatywnie na estetykę twarzy (powodują, że zapadają się policzki, usta, zanika kość). W przypadku pojedynczych braków zębowych, ważne, aby pacjent jak najszybciej, zgłosił się do stomatologa. Leczenie protetyczne ma nie tylko wartość estetyczną, przywraca również komfort psychiczny pacjenta oraz ułatwia życie codzienne, problemy z wymową, czy tez z żuciem i gryzieniem.Materiały uzupełniające wiedzę i szkolenia dla protetyków

Lekarze zajmujący się protetyką oferują wiele rozwiązań aby spełnić oczekiwania pacjentów. Protetyk ma do dyspozycji wiele rodzajów uzupełnień i materiałów stosowanych do odbudowy i odtwarzania uszkodzonych zębów. Niemniej jednak, zanim stomatolog będzie mógł zaoferować swojemu pacjentowi wachlarz rozwiązań w leczeniu protetycznym, musi zadbać o podniesienie swoich kwalifikacji, wybierając się na kurs protetyczny. Aby lekarz mógł z powodzeniem wykonywać w swoim gabinecie procedury, które przećwiczył na praktycznych zajęciach, powinien wybrać się najpierw na podstawowe, a później zaawansowane kursy protetyczne.

Dobrym rozwiązaniem na początku drogi, mającej podnieść kwalifikacje będzie Curriculum Implantologiczne, czyli cykl 9 szkoleń, po ukończeniu których absolwenci są kompleksowo przygotowani do pracy z pacjentami implantologicznymi i potrafią samodzielnie przeprowadzić zarówno zabieg implantologiczny, jak i wszystkie procedury związane m.in. z planowaniem leczenia, protetyką, regeneracją kości. Szóste szkolenie w tym cyklu to „Protetyka na implantach”. Podczas rozbudowanej części warsztatowej uczestnicy wykonują korony tymczasowe na implantach, pobierają wycisk roboczy na łyżce otwartej i zamkniętej, ćwiczą dobór łączników protetycznych oraz montaż zatrzasków w protezach overdentures.

Taki kurs protetyczny pomaga: zrozumieć aspekty relacji okluzyjnych w planowaniu leczenia implantoprotetycznego, poznać zakres materiałów stosowanych w protetyce na implantach oraz przeanalizować kwestię współpracy zespołu lekarz - technik dentystyczny. W programie znajdują się również protokoły postępowania protetycznego w przebiegu leczenia implantologicznego, prezentacja komponentów protetycznych, uzupełnienia tymczasowe, opcje, materiały i techniki ich wykonywania, a także wyciski oraz ruchome i stałe uzupełnienia protetyczne. Program takiego kursu protetycznego obejmuje część teoretyczną oraz praktykę, która stanowi ok. 70% czasu całego szkolenia.

Kolejnym etapem edukacyjnym oferowanym przez Dental Skills Institute jest zaawansowane szkolenie „Protetyka zaawansowana i okluzja”. Taki kurs stomatologiczny trwa 2 dni a po jego ukończeniu lekarz otrzymuje 14 punktów edukacyjnych. Pierwszy dzień to wprowadzenie, czyli materiały, instrumenty i urządzenia w gabinecie implantoprotetycznym, komponenty protetyczne systemu MIS. Po zapoznaniu się z instrumentarium lekarze uczą się planowania leczenia implantoportetycznego, a co za tym idzie zasad okluzji, analizy estetycznej, rekonstrukcji wysokości zwarcia, przygotowania ortodontycznego i tworzenia harmonogramu czasowego i finansowego leczenia. W części teoretycznej znajduje się również temat rozległych uzupełnień protetycznych opartych na wszczepach, w których skład wchodzą: uzupełnienia stałe, uzupełnienie ruchome, korony na implantach, uzupełnienia tymczasowe.

Czym się charakteryzują dobre kursy dla protetyków?

Dobre kursy protetyczne to też, a raczej przede wszystkim praktyka, dlatego podczas warsztatowej części pierwszego szkolenia „Protetyka zaawansowana i okluzja” uczestnicy przećwiczą, m.in.: zastosowanie łuku twarzowego, ustalanie wysokości zwarcia oraz relacji centralnej, wykonanie korony tymczasowej akrylowej metodą bezpośrednią, modelowanie profilu wyłaniania, wyciski indywidualnego profilu wyłaniania, wykonanie korony tymczasowej modelującej profil wyłaniania, a także indywidualizację transferu do profilu wyłaniania.

Drugi dzień kursu protetycznego składa się z jeszcze większej ilości czasu poświęconego na praktyczne ćwiczenia. Lekarze poznają w różnice pomiędzy pracami przykręcanymi a cementowanymi. Jak w każdym zawodzie, tak w pracy dentysty mogą pojawiać się różnego rodzaju komplikacje. W dziedzinie protetyki mogą to być komplikacje zdarzające się podczas pobierania wycisków a radzenia sobie z tego typu sytuacjami uczą się uczestnicy podczas szkolenia. W dalszej części kursu poruszane będą zagadnienia związane z wyciskami w pracach mieszanych, łącznikami estetycznymi, czy cementowaniem. Na koniec, jeszcze przed dyskusją lekarze poznają technologię CAD/CAM, dzięki której przećwiczą skanowanie, frezowanie.

Innowacje rynku szkoleń protetycznych

Prawdziwą innowacją na rynku szkoleniowym i zarazem trzecim etapem edukacji protetycznej w DSI jest kurs „Intensywna Praktyka Protetyczna z udziałem pacjentów”. Jest to pierwsze w Polsce szkolenie z udziałem pacjentów, w którym udział bierze kameralna, 3-osobowa grupa lekarzy, co umożliwia aktywne uczestnictwo w procesie leczenia protetycznego. Podczas szkolenia wykonywanych jest łącznie 6 koron na implantach: każdy z uczestników pracuje osobiście, pod czujnym okiem wybitnego praktyka dr n. med. Karoliny Mazurek. Praktyka odbywa się w jednej z najnowocześniejszych klinik w Polsce, dysponującej innowacyjnym sprzętem i własną pracownią protetyczną. Lekarz biorący udział w tym kursie protetycznym, może uczestniczyć ze swoim pacjentem, który wcześniej przechodzi konsultację. Podczas dwudniowego szkolenia, które łącznie obejmuje 16 godzin intensywnej nauki, uczestnik kursu po omówieniu dokumentacji i planów leczenia implantoportetycznego, pobiera wyciski do koron na implantach, dobiera kolory i materiały, wykonuje korony przykręcane i cementowane oraz łączniki koronowe. Podczas tego etapu każdy uczestnik wykonuje samodzielnie również obciążenie 2 implantów koronami u pacjentów, których leczył w etapie 1 oraz współuczestniczy w pracy pozostałych dwóch uczestników szkolenia. Ważnym punktem jest też nauka kontrolowania punktów stycznych i okluzji, a także wykonanie koniecznych poprawek, jeśli takie miałyby miejsce. „Intensywna Praktyka Protetyczna z udziałem pacjentów” to propozycja dla stomatologów, chcących w krótkim czasie nabyć maksimum umiejętności praktycznych. Ten kurs protetyczny jest doskonałym uzupełnieniem cyklu Curriculum lub podstawowej wiedzy o protetyce.

Szeroka oferta szkoleń protetycznych

Dzisiejsza protetyka daje wręcz nieograniczone możliwości, a żeby móc je w pełni wykorzystać, dentysta powinien korzystać ze szkoleń, które przygotują go zarówno pod względem teoretycznym, jak i praktycznym, dzięki czemu pacjent trafi w ręce profesjonalisty i będzie miał szansę na utrzymanie i przedłużenie młodego wyglądu i promiennego uśmiechu. Walorem wspólnym dla wszystkich trzech szkoleń protetycznych jest bardzo intensywna nauka wykonywania prac protetycznych. Każde ze szkoleń posiada inną formułę i zakres intensywności, co pozwala wybrać ofertę dostosowaną do własnych preferencji i posiadanego doświadczenia.