Dental Skills Institute

Curriculum Podstawy Implantologii

Od dnia, w którym tytanowy implant został po raz pierwszy zastosowany w jamie ustnej pacjenta, minęło już ponad 50 lat. Przez ten czas popularność tego rozwiązania stale rośnie. Coraz więcej pacjentów, rozważając z lekarzem możliwe do zastosowania rozwiązania, decyduje się właśnie na implant. Pomimo jego wysokich kosztów, daje on najlepsze efekty przy długotrwałym użytkowaniu. Jednak, żeby je osiągnąć, dentysta powinien wyposażyć się w wiedzę, która przygotuje go na liczne, niestandardowe sytuacje.

Skala ryzyka leczenia implantologicznego

Czym jest skala ryzyka implantologicznego? Na co powinien być przygotowany dentysta podczas sporządzania planu leczenia? Co może się wydarzyć? Na co ma wpływ, a co może przeoczyć? Każdy implant jest ciałem obcym, przez co zawsze istnieje ryzyko jego odrzucenia. Jakie mogą być tego przyczyny?

Czego dowiesz się na szkoleniu „Podstawy Implantologii”?

„Podstawy implantologii” to szkolenie dla stomatologów, którzy dopiero rozpoczynają swoja przygodę z implantologią. Wyposaża uczestników w wiedzę niezbędną do pracy w gabinecie. Przez dwa dni uczestnicy poznają zagadnienia związane z przygotowaniem pacjenta do leczenia, technikami zabiegowymi oraz postępowaniem pozabiegowym. Uczestnicy poznają zjawisko osteointegracji, mechanizm gojenia i czynniki go regulujące. Omawiają pierwotną i wtórną stabilizację implantu – rozważają, jak w ciągu ostatnich lat, dzięki postępowi w zastosowanych technologiach, krzywa stabilizacji implantu uległa zmianie. W trakcie szkolenia dentyści analizują zjawisko zaniku kostnego pod kątem wyboru najlepszego miejsca do wszczepu. Samo zagadnienie budowy implantu i zastosowanych przy jego produkcji materiałów pomaga stomatologom w późniejszej pracy wybrać odpowiedni w danym przypadku system implantologiczny. W trakcie szkolenia uczestnicy poznają także podstawowe dane z zakresu certyfikacji i bezpieczeństwa oraz warunków gwarancji, na które należy zwracać uwagę, by móc mieć pewność, że zastosowany produkt jest najwyższej jakości i ma wszelkie, niezbędne atesty. Duża część zajęć poświęcona jest procesowi przygotowania pacjenta do leczenia, możliwym przeciwskazaniom, metodom badań, komunikacji oraz niezbędnym w pracy dokumentom, a także powikłaniom leczenia implantologicznego oraz – w ich przypadku – możliwym metodom postępowania. W trakcie warsztatów stomatolodzy ćwiczą techniki szycia oraz implantację, za pomocą implantu stożkowego i cylindrycznego na modelach fantomowych, ponieważ podstawa to wiedza, którą potrafisz zastosować w praktyce.

Na co przygotuje to szkolenie?

W trakcie zajęć uczestnicy otrzymują sporą dawkę wiedzy teoretycznej, pokazanej za pomocą autentycznych przypadków. Podczas omawiania poszczególnych tematów, oglądają zdjęcia wszczepionych implantów, prac zakończonych sukcesem, ale także sytuacji zakończonych niepowodzeniem. Omawiają z wykładowcą każdy z nich i zastanawiają się, na co powinni zwrócić uwagę, aby konkretny przypadek zakończył się sukcesem, albo co w danym przypadku powinni następnie zastosować, aby cały proces leczenia odbył się w sposób przewidywalny, czy też, jakie są rokowania w konkretnych sytuacjach? Dzięki tak ujętemu tematowi, wiedza teoretyczna jest podana w najbardziej przyswajalnej formie, a w podczas zajęć praktycznych zostaje już tylko utrwalona.