Dental Skills Institute

Protetyka zaawansowana i okluzja

Sposób, w jaki wprowadzony zostanie implant, jego kształt, długość, średnica i dokładne położenie, determinują potem wszystko… Wszystko, czyli przede wszystkim wygląd nadbudowy protetycznej, a przecież to właśnie o nią najbardziej chodzi pacjentowi. Dla niego to, co się liczy, to komfort użytkowania – swobodne gryzienie posiłków – oraz estetyka – to, co widzi codziennie rano, patrząc na siebie w lustrze. Lekarz może tłumaczyć bardzo dokładnie, co jest istotne, dlaczego u pacjenta pojawiły się problemy z utrzymaniem własnych zębów; to wielokrotnie przyniesie zamierzony efekt – pacjent zrozumie wyjaśnienia i w przyszłości będzie starał się korygować swoje postępowanie. Nie zmienia to faktu, że i tak będzie chciał na końcu całego procesu leczenia uśmiechnąć się do lustra i pomyśleć, że nie widzi różnicy, który ząb jest jego, a który to korona protetyczna, albo że całość wygląda jeszcze lepiej niż przed zabiegiem.

Często pacjent chce przy okazji zabiegu implantologicznego spełnić swoje marzenie o pięknym uśmiechu, którego wcześniej być może nie posiadał albo coś w jego wyglądzie nie przynosiło mu pełnej satysfakcji. Stąd właśnie rodzą się rozbieżności w oczekiwanych rezultatach a efektach, które faktycznie można osiągnąć.

Problemy w leczeniu implantoprotetycznym

Jeżeli lekarz, przygotowując plan leczenia implantologicznego, stawia jako punkt pierwszy wszczepienie implantu, może się okazać, że na końcu praca nie będzie tym idealnym rozwiązaniem, jakie było możliwe do uzyskania. Przy takim podejściu to właśnie w tym momencie pojawiają się problemy z przygotowaniem pracy protetycznej. Niestety nadal często padają słowa, że lekarz „wkręcił”, nie myśląc, co protetyk z tym będzie mógł zrobić. Zaczynają się poszukiwania możliwych rozwiązań, co nie jest wcale łatwe. Wiele zależy od implantu, który został wprowadzony i od jego możliwości systemowych, jakie oferuje lekarzom na etapie protetyki. Jakie jest połączenie implantu z nadbudową protetyczną? Czy system posiada łączniki z przekierowaniem śruby?

W jaki sposób w trudnej sytuacji może poradzić sobie lekarz? Wiele rozwiązań, które zostały zastosowane w trudnych przypadkach, na bazie własnych przypadków, przedstawi uczestnikom szkolenia Protetyka zaawansowana i okluzja, dr n. med. Karolina Mazurek – jeden z najlepszych lekarzy stomatologów, specjalistów protetyki w Polsce. Dzielenie się wiedzą i doświadczeniem to najlepszy sposób na naukę, która przyniesie długoterminowe rezultaty.