Idź do góry

Asystentka stomatologiczna – kurs on-line czy stacjonarny?

Powrót Powrót

Asysta dentystyczna jest niezbędna w każdym gabinecie stomatologicznym. Asystentka wspiera lekarza, sprawuje opiekę nad pacjentem i dba o sprawne funkcjonowanie placówki oraz jej nienaganny wizerunek. Wykonywanie tego zawodu wymaga nie tylko predyspozycji do pracy z ludźmi, empatii, zdyscyplinowania oraz staranności, ale przede wszystkim odpowiednich kwalifikacji. Można je zdobyć, korzystając z oferty szkoleń dla asystentek stomatologicznych.

Nauka stacjonarna kontra e-learning

W dobie coraz większej popularności e-learningu szereg kursów pozwalających podwyższyć kwalifikacje zawodowe odbywa się zdalnie. Wiele osób preferuje tę formę nauki jako atrakcyjną alternatywę dla szkoleń stacjonarnych. Ale czy sprawdzi się ona również w przypadku kursów przygotowujących do pracy w charakterze asystentki stomatologicznej? Kursy online są wygodną formą nauki, a do ich podjęcia wystarczy laptop z dostępem do sieci. Przyszłe asystentki stomatologiczne, zasiadając w domu przed monitorem komputerów, uczestniczą w wykładach. Jednak zalety nauki zdalnej nie rekompensują jej wad, zwłaszcza w przypadku kształcenia w takiej dziedzinie medycyny jak stomatologia.

Przewaga kursów stacjonarnych nad szkoleniami online dla asystentek stomatologicznych

Zarówno na szkoleniach stacjonarnych, jak i online kursantki dowiedzą się, w jaki sposób przygotować gabinet na przyjęcie pacjenta i – wdrażając odpowiednie procedury – zadbać o sprzęt stomatologiczny. Kandydatki do zawodu asystentki stomatologicznej nauczą się też postępowania z pacjentem oraz zdobędą wiedzę, jak wspierać lekarza podczas zabiegów. Ogromny mankament szkoleń online stanowi natomiast ograniczenie kształcenia do wiedzy teoretycznej. W trakcie kursów stacjonarnych przyszłe asystentki stomatologiczne mają okazję wykorzystać zdobytą wiedzę w ramach warsztatów, a takich możliwości nie stwarza e-learning. W przypadku takiej dziedziny nauki jak stomatologia trudno zaś wyobrazić sobie skuteczną edukację bez bloku zajęć praktycznych.

Zajęcia praktyczne – ważny element kształcenia asystentek stomatologicznych

Praktyczne zajęcia powinny stanowić element nauki na każdym kursie dla asysty stomatologicznej. Ale szczególnego znaczenia nabierają w przypadku specjalistycznych szkoleń, prowadzonych między innymi przez Dental Skills Institute, a adresowanych do asystentek stomatologicznych, które w przyszłości będą współpracować z lekarzem przy skomplikowanych zabiegach chirurgicznych, protetycznych bądź implantologicznych.

Szkolenia online dla asystentek stomatologicznych nie zastąpią kursów stacjonarnych. W trakcie zajęć warsztatowych każda uczestniczka kursu może przećwiczyć poszczególne procedury pod czujnym okiem instruktorki i zadawać pytania, co wpływa na zwiększenie pewności siebie i ułatwia samodzielną asystę w czasie późniejszych zabiegów.

Znajdź artykuły o podobnej tematyce