Idź do góry

Specjalizacje stomatologiczne – najpopularniejsze kierunki rozwoju stomatologów

Powrót Powrót

Stomatologia należy do najszybciej rozwijających się sektorów medycyny. Dziś jest to supernowoczesna i zaawansowana technologicznie dziedzina, która jest coraz bardziej wyspecjalizowana. Wraz z dynamicznym rozwojem tego sektora zmienia się też oblicze specjalizacji stomatologicznych. Fachowe szkolenia są obecnie podstawą w ścieżce kariery każdego dentysty.

Rośnie znaczenie implantoprotetyki

Podstawowe specjalizacje stomatologiczne to: chirurgia stomatologiczna i szczękowo-twarzowa, ortodoncja, periodontologia, endodoncja, protetyka stomatologiczna, stomatologia dziecięca, zachowawcza, a także epidemiologia i zdrowie publiczne. Ze względu na rosnący popyt ze strony pacjentów na leczenie braków w uzębieniu, lekarze dentyści coraz częściej decydują się na rozwój w zakresie implantoprotetyki. Do rozszerzenia praktyki wymagane jest jednak zdobycie dodatkowych kwalifikacji zawodowych i ukończenie specjalistycznych szkoleń.

Jak zdobyć kwalifikacje w zakresie implantologii stomatologicznej?

Jedną z najpopularniejszych nowych specjalizacji stomatologicznych jest implantologia. W odpowiedzi na zapotrzebowanie ze strony rynku, Dental Skills Institute (DSI) od wielu lat proponuje kompleksowe szkolenie dla implantologów – Curriculum Implantologiczne. To cykl szkoleń dla dentystów dotyczący praktyki implantologicznej. Program szkoleniowy obejmuje m.in. anatomię, planowanie leczenia implantologicznego, protetykę, augmentację kości, Sinus Lift oraz estetykę. Częścią szkolenia jest też przygotowanie gabinetu i organizacja zabiegu implantologicznego. Curriculum Implantologiczne to połączenie formuły teoretycznych wykładów i zajęć praktycznych, prowadzonych przez wybitnych ekspertów i praktyków w branży.

Wąskie specjalizacje stomatologiczne

Kolejna propozycja, która została opracowana przez DSI dla dentystów szukających nowej specjalizacji stomatologicznej i chcących rozszerzyć swoją praktykę dentystyczną o nowe usługi, są szkolenia zaawansowane. Cykl obejmuje 6 programów szkoleniowych. Ich uczestnicy zdobywają wiedzę i umiejętności m.in. w zakresie bezpiecznej odbudowy implantoprotetycznej, zapobiegania i zwalczania periimplantitis, wykorzystania szablonów chirurgicznych w implantologii, zaawansowanych techniki regeneracji i augmentacji wyrostka zębodołowego, zarządzania tkankami miękkimi czy implantacji natychmiastowej. Tematy programów szkoleniowych DSI to równocześnie najbardziej poszukiwane usługi stomatologiczne. Twórcy DSI doskonale znają rynek dentystyczny, dlatego oferowane szkolenia w ramach specjalizacji stomatologicznych są dostosowane do potrzeb pacjentów. 

Dentyści myślą o przeszłości i szkolą się w nowych specjalizacjach stomatologicznych

Wybierając szkolenie dentystyczne w ramach specjalizacji stomatologicznej trzeba patrzeć w przyszłość, prognozować następstwa swojej decyzji za kilka lat. Dentyści często wybierają kilka specjalizacji, w ich ramach szkolą się i zdobywają kolejne kwalifikacje.

Znajdź artykuły o podobnej tematyce